Digitální karta řidičeŘidič smí být držitelem pouze jedné platné karty řidiče a je oprávněn používat pouze vlastní osobní kartu řidiče. Řidič nesmí používat kartu řidiče, která je vadná, nebo jejíž platnost skončila.

Jsem ve zahraničí a přestala mi fungovat karta. Platná je ještě rok, co dělat ?

Pokud karta nefunguje, smí řidič pokračovat v řízení bez karty nejdéle po dobu patnácti kalendářních dnů nebo déle, je-li to nezbytné vzhledem k návratu vozidla na místo jeho obvyklého odstavení.
Před začátkem práce si udělej výtisk a zezadu vypiš celé jméno, číslo karty (případně číslo ŘP) a podpis. Můžeš dopsat i datum, ale není nutný (je na přední straně výtisku) Na konci práce si udělej opět výtisk, zezadu opět vypsat jméno, číslo karty nebo ŘP a podpis. Ručním záznamem budeš vykazovat do grafu odpočinek.
Na prokázání činností musíš udělat výtisky z tachografu za 28 dní zpět. Až se vrátíš zpět, co nejdříve zažádej o novou kartu. Úřad ti ji vydá do pěti pracovních dnů.

Zítra mi končí platnost digitální karty. Novou mám u sebe a datumy na sebe navazují, jak postupovat ?

Zítra při ukončení práce kartu vyjmout a další den po DDO vložit novou. DDO zaznamenat ručním záznamem na výtisku. Na novou kartu jen zadat výchozí zemi a můžeš začít pracovat.
Uděláš dva výtisky. Jeden při výhozu staré karty (tachograf ti tisk nabízí) a druhý po vložení nové karty. Na zadní straně výtisku je totiž graf jen pro 24h. Pokud skončíš např. v 18h, na zadní straně výtisku kromě jiného proškrtneš v grafu postel od 18 do 24h. Další den třeba začneš v 6, tak proškrtneš na druhém výtisku postel od 00 do 6h. Při kontrole předkládáš obě karty plus tyto výtisky.

Skončila mi platnost karty. Můžu jezdit na výtisky, než mi vystaví novou ?

Na výtisky můžeš jezdit jen, když si vyřizuješ kartu z důvodu ztráty, odcizení karty nebo pokud je karta vadná. U sebe budeš mít v těchto případech potvrzení z úřadu, že sis zažádal o novou. Pokud kartě uplynula platnost, nesmíš řídit vozidlo s digitálem, dokud nemáš kartu novou.

Dnes jsem si vyzvedl novou kartu řidiče, která platí ode dneška, ale stará karta mi platí ještě měsíc. Co dělat a na kterou kartu mám jezdit ?

Když nová karta již platí, musíš jí začít používat. Problém je v tom, že máš platné dvě karty, což by bylo porušení článku 27 NR 165/2014. V tomto případě nezbývá nic jiného, než ze staré karty udělat výtisky za 28 dnů zpětně a již tu starou kartu s sebou nevozit

Musím vracet starou kartu řidiče po vyzvednutí nové ?

Starou kartu s sebou musíš vozit 28 dnů k prokázání činností a pak si jí můžeš nechat. Není povinnost jí vracet na úřad.