Trajekty a železniceBĚŽNÁ denní doba odpočinku (11 h nebo 3+9 h), pokud řidič doprovází vozidlo přepravované na trajektu nebo po železnici, může být přerušena nanejvýš 2x jinými činnostmi (najetí či sjetí z lodi nebo vlaku), které nepřesahují celkem 1 hodinu.
Během běžné denní doby odpočinku musí mít řidič k dispozici lůžko nebo lehátko.
Doba přerušení se nepočítá do odpočinku.
Toto platí i pro osádku!

Na najetí a sjetí z trajektu mám dohromady 1 hodinu. Tato doba se počítá do denní a týdenní doby řízení ?

Doba řízení při nalodění a vylodění se nepočítá do denní doby řízení. Ale počítá se do týdenní doby řízení (56h) a doby řízení za dva po sobě následující týdny (90h). Pozor, tachograf ale jízdu zapisuje.

Kdy mám zadat symbol trajektu ? Už v přístavu nebo až na lodi ?

Při příjezdu do přístavu se zadá cílová země a postel. Po najetí a zaparkování na lodi, dáte symbol postele a trajektu. Po sjetí z lodi zaparkujete na vhodném místě a doděláte odpočinek. ( režim trajektu se sám ukončí pohybem kol..) Až doděláte odpočinek, zahájíte směnu zadáním výchozí země. Vše, "výkon", denní odpočinek i přerušení se musí vejít do 24h od první aktivity.

Mohu najetím nebo sjetím z trajektu přerušit týdenní dobu odpočinku ?

Bohužel ne. Naloděním či vyloděním se TDO ukončí. Proto pozor na to, abys měl požadovanou délku týdenního odpočinku, než začneš pracovat. TDO musí být udělána bez přerušení.